skip to Main Content
0 216 3218683 bilgi@risusinternational.com

Online Değerlendirme Merkezi’nde Başarılı Olmanın İpuçları

İş hayatında kariyeriniz için önemli ve pek çoğunuz için zorlayıcı bir aşama olan Değerlendirme ve Gelişim Merkezi uygulamaları yeni normalle birlikte Online olarak daha sık gerçekleştirilmeye başladı.

Online gerçekleştirdiğimiz çalışmalarda katılımcı ve danışanlarımızdan aldığımız geri bildirimler ve kendi deneyimlerimden hareketle süreci etkin yönetmek için sizlere faydalı olacak gerekli olan yetkinlikleri ve kritik ipuçlarını aktaracağım bu yazımda.

Değerlendirme Merkezi deneyimim 2006 yılından beri kurucusu olduğum Risus International bünyesinde yürüttüğüm projelerdeki, hem içerik tasarımı, hem proje yöneticisi ve hem de gözlemci danışman olarak yer aldığım uluslararası ve yerel bir çok projeye dayanıyor. 

Değerlendirme Merkezi ile ilk karşılaşmam ise bir katılımcı olarak 2000 yılında Uluslararası Satış bölümünde Key Account Manager olarak çalışırken oldu. O zamanlar online bir uygulama yoktu ancak yaptğımız çalışmaları video konferansla izleyen bir değerlendirici danışman ve yönetim ekibi vardı. Bir Fransız danışman tarafından 1 günlük yapılandırılmış bir değerlendirme merkezi’ne katılmış ve 1 hafta boyunca da işyerinde bizi gözlemlemesini deneyimlemiştim.

İkinci deneyimim 2005 yılında kendi işimi kurarken Profil International’dan aldığım eğitim sırasında katıldığım değerlendirme merkezi çalışması oldu. Üçüncü deneyimimde ise 2007 yılında artık bir değerlendirici olarak iş ortağımız ITO firması aracılığı ile Polonya’da yer aldığım değerlendirme merkezi projesi.

2011 yılında ise ilk Değerlendirme Merkezi Hazırlık çalışmalarına, sahada katılımcıların yaşadığı sıkıntılarla ilgili gözlemlerim sonucunda başladım. İş performansı iyi olan katılımcılar maalesef süreçle ilgili yeterince bilgileri olmadığı için beklenen performansı ve yetkinlikleri sergileyemiyordu. Bu nedenle “Geribildirim Almak İster misiniz?” tanıtım kampanyası ile bu çalışmanın ilk tohumlarını Türkiye’de başlatmış oldum.

Bu süreçte Değerlendirme Merkezi’ne Hazırlık web sitemizle ve Youtube’daki oldukça kapsamlı ve faydalı eğitim videoları ile daha mükemmel bir çalışan deneyimi yaşatmak için bu alanda öncü olduğum için çok mutluyum.

Çıkış noktam kendi deneyimim olduğu için değerlendirme merkezi ile ilgili farkındalığı artırmayı kendime bir misyon edinmeye çalıştım. Bu çalışmalarımızdan pek çok Danışanım, İK Uzmanları ve Katılımcımız faydalandı.

Bugün geldiğimiz noktada ise yüz yüze yapılan Değerlendirme Merkezi çalışmalarının Online platformalara taşınmasında ne tür farkındalıklara ihtiyacımız var gelin bunlara birlikte bakalım.

Öncelikle Online Değerlendirme Merkezi çalışmalarının birkaç farklı versiyonu olduğunu belirtmemin hepimiz için faydalı olacağına inanıyorum.

►  Online Değerlendirme Merkezi: Bunlardan birincisi yüz yüze yaptığımız Değerlendirme Merkezi içeriklerine Online Platform üzerinden erişim sağlanması ve görüşmelerin video konferans aracılığı ile gerçekleştirilmesidir. Bu değerlendirme merkezi’nde tüm aşamalarda danışmanla etkileşim söz konusudur.

►  Online Simülasyon: Diğer uygulama ise Online Simülasyon olup yüz yüze hiçbir etkileşimin olmadığı bilgisayar ortamında hazırlanmış olan simülasyona verdiğiniz yanıtları içeren değerlendirme merkezi’dir. Bu değerlendirme merkezinde danışmanla hiçbir etkileşim söz konusu değildir.

Her iki uygulama içinde dikkat etmemiz gereken ipuçlarına kısaca birlikte bakalım:

►  Online Vakalara Erişim ve Okuma: Online değerlendirme merkezinde katılımcıları en çok zorlayan husus basılı bir materyal olmaması ve vakaların bilgisayar ortamında okunmasıdır. Sayfalar arasında geçişin elle olmaması nedeni ile bilgiler arası kopukluklar yaşanabilmektedir. Ayrıca süre olarak online olarak vakayı okumak daha fazla zaman almaktadır. Bu zorluğu aşabilmek için önerim; vakayı okurken yanınızda bir not defteri olması ve okuduklarınızı hatılamak için kısaca not almanız önemlidir.

►  Online Sunum ve Rol Çalışması: Online çalışmalardaki bir diğer zorluk sunum ve rol çalışmalarındaki etkileşim ve etkin olmayı sağlamaktır. Bu aşamada göz kontağı kurmak, beden dilinizi engellemeden gösterebilmek, kendinizi etkili ifade etmek açısından zorluklar yaşanabiliyor. Mümkün olduğunca kullandığınız bilgisayarın kamerasından 60-70 cm uzaklıkta ve değerlendirici ile eşit seviyede (ne çok üstten bakma ne de çok altta kalma) durmanız daha etkin bir iletişim kurmanızı sağlar. Çok konuşma eğilimindeyseniz online uygulamalar bu konuda kendinizi kontrol etmeniz açısından daha faydalı olduğunu söylemem yanlış olmaz.

►  Bilgisayar Erişim Hızı: Çalışmanız 5-6 saat gibi 1 gün de sürebileceği gibi 1-3 saat arasında değişen yarım günlük bir değerlendirme de olabilir. Bilgisayar erişim hızı gün içinde peak saatlerde düşebilir, bunun farkında olmanız iyi olur. Erişim hızı düştüğünde görüntüde donma ve ses kaybı yaşanabilir. Bu nedenle eğer imkanınız varsa GSM operatöründen erişim gibi yedek bir internet erişim aracını hazır bulundurmak faydalı olabilir. Internet kesintisi olacağına dair bilinç altında yaşayacağınız stresi de ortadan kaldırır. Ancak bir kesinti olsa bile değerlendirici firma ve danışmanlara bilgi vermeniz halinde bu süre ek olarak daha sonra size verilecektir. Bilgi kaybı olması durumunda ise değerlendirmeniz tekrar yapılabilir.

►  Çalışma Ortamı: Uzaktan Çalışma Araştırmamız RTQ’da elde ettiğimiz sonuçlar ve yaptığımız değerlendirme çalışmalarında çoğunlukla izole bir çalışma ortamı sağlamakta sıkıntı yaşıyoruz. Bu kısmen de olsa çalışma konsantrasyonumuzu etkiliyor. Eğer imkanınız varsa Değerlendirme Günü’nü işyerinizle konuşarak ofis ortamında planlayabilirsiniz. Bazı şirektler değerlendirme çalışmalarını izole konferans salonlarında online olarak organize edebiliyor. Ev ortamında girecekseniz eşiniz ve çocuğunuz varsa değerlendirme günü ev dışına çıkmalarını veya annane-dedeye misafir olmalarını sağlayabilirsiniz. Konsantrasyon açısından yalnız olduğunuz bir ortamda çalışmak daha faydalı olacaktır.

Kariyer gelişim çalışmalarınızda başarılar ve hedeflediğiniz sonuçları elde etmenizi diliyorum.

Sevgilerimle

Tülay Bozkurt

23 Haziran 2020

İstanbul 

hhttps://degerlendirmemerkezinehazirlik.com/

https://www.youtube.com/channel/UCG3nIAUkybjqDR3Vc0tDdcw?view_as=subscriberReport this

Back To Top